Skip to content

IEPAZĪSTI SLĀVU KULTŪRU

Jau 16. gadu mūsu skolas skolēni un skolotāji piedalās starptautiskajā skolu projektā ’’Starpkultūru dialogs slāvu valodās’’ (līdz 2012.gadam’’Daudzveidīgā Krievija’’). Projekta mērķis iepazīstināt skolēnus ar slāvu tautu vēsturi, kultūru, ievērojamākajām vietām, tradīcijām, valodas īpatnībām, izglītības sistēmu. Tāpēc katru gadu skolēni un skolotāji no mūsu skolas dodas uz kādu valsti, kuras valoda pieder pie slāvu valodu grupas. Projekta ietvaros esam bijuši Baltkrievijā, Ukrainā, Krievijā – austrumslāvi, Polijā, Slovākijā – rietumslāvi, Horvātijā, Melnkalnē, Bulgārijā, Bosnijā un Hercegovinā – dienvidslāvi. Katrā no šī valstīm mums ir draugi – gan skolēni, gan skolotāji, ar kuriem mums ir draudzīgas attiecības.

11.maijā atgriezāmies no Horvātijas – brīnišķīgas pasaku zemes ar caurspīdīgo, zaļgani zilo jūru, ziedošo lavandu un īrisu augstajiem kalniem, zaļajām palmām, zilajām debesīm un silto sauli. Lai gan Horvātija mūs sagaidīja nelaipni : ar lietu, vētru, pat sniegu, tas mums netraucēja sajust šīs valsts noslēpumainību: nokļuvām gandrīz kā ‘’laika mašīnā’’: staigājām pa Senās Romas pilsētu Trogiru(3.gs.p.m.ē), Salonu, pili Splitā, bijām pirātu pilsētā Omišā, uzkāpām cietoksnī Klis, redzējām sudraba iegūšanu Medvedgradas raktuvēs, apmeklējām Vraņjača alas, kur redzējām gan stalaktītus, gan stalagnītus, pabijām arī brīnišķīgajā Plitvices dabas parkā, kur vērot dabas skaistumu gan traucēja lietusgāzes. Nakšņojām nelielā zvejnieku pilsētiņā Baška Vodā, kura atrodas starp kalniem un jūru.

Īpaši gribas pastāstīt par ceļu uz Horvātiju(2500 km) un Zagrebas apmeklējumu. Brauciens bija tāls un garš. Lai nebūtu garlaicīgi, skolotāji autobusā vadīja dažādas mācību stundas : latviešu valodu, matemātiku, informātiku, ekonomikas pamatus, ģeogrāfiju, vizuālo mākslu, krievu valodu, slāvu valodas un sportu. Bija arī muzikālās pauzes. Brauciens uz Horvātiju virzījās cauri Polijai(ekskursija pa Varšavu), Slovākijai(ekskursija pa Bratislavu).Garlaicīgi nebija, jo iegūtā informācija bija jāizmanto arī mācību stundās.

Zagreba – Horvātijas galvaspilsēta, daudzu gadsimtu vēstures, noslēpumainības un neatkārtojama šarma bagāta pilsēta. Šeit dzīvo mūsu draugi : Transkas pamatskolas skolēni un skolotāji, kur bijām 2015. gadā, bet šī gada 6.maijā, viesojāmies skolā, kura saucas Hotelijirsko-turistčka škola. Viesmīlība, silta uzņemšana pie direktores, brīnišķīga programma, nacionālie ēdieni – tā mūs uzņēma šajā skolā. Mēs savukārt pastāstījām par savu valsti, Kuldīgu, izglītības sistēmu Latvijā, Kurzemes skaistākajām vietām. Mūsu draugiem bija iespēja dzirdēt skaisto un melodisko latviešu valodu (A.Čaka dzejolis’’Rīgai’’, kā arī P.Paula dziesma ‘’Par pēdējo lapu’’. Izskanēja solījums noteikti atbraukt pie mums, uz Latviju.

Liels paldies mūsu skolas administrācijai, mūsu ilggadējiem projekta finansiālajiem atbalstītājiem, un ceram, ka projekts vēl turpināsies!