Skip to content

PSIHOLOGA IETEIKUMI VECĀKIEM

Sveicināti, cienījamie vecāki.

Šobrīd, kad vienā vidē bieži nākas apvienot gan svarīgus darba pienākumus, gan vienlaikus arī vecāku atbildības, jāatceras, ka ir svarīgi rūpēties par savu un bērnu labsajūtu. Ģimenē valdošo emocionālo klimatu nosakāt jūs, pieaugušie. Bērni ir jūtīgi pret vecāku emocijām un vislabāk jūtas, kad ir pasargāti un drošībā. Neskatoties uz valdošo satraukumu šajā neparastajā laikā, ir īpaši svarīgi saglabāt mieru esot kopā un pārrunājot notiekošo ar saviem bērniem. Bērni uztver bailes daudz saasinātāk. Tiem ir bagātīgi attīstīta iztēle, piemīt spēja radīt domas, kas veicina neracionālu stāstu un izdomātas apkārtējās pasaules veidošanu. Gan vecāku, gan bērnu dienas un nedēļas plāni ir izjaukti, dzīve ir mainījusi ritmu. Bērni jūtas drošībā un ērti, ja tiem ir jau laikus zināms plānoto darbību grafiks, aktivitātes, spēles, mācību laiks u.t.t. Tādēļ daži ieteikumi: Lai palīdzētu izprast neierasto situāciju, pārrunāt ar bērnu notiekošo ar vecumam atbilstošiem piemēriem. Dodiet bērnam norādījumus, kas veicina viņa rīcību – obligāta roku mazgāšana (lai saglabātu veselību), savas vides sakopšana, rūpēšanās par mājdzīvnieku, sabiedrisku vietu neapmeklēšana. Sniedziet jaunas ziņas, kuras izziņo izglītības iestāde. Veiciniet bērna izpratni, ka sabiedrība, skola un vecāki dara visu iespējamo, lai saglabātu drošību un izskaidrojiet kāpēc notiek visi pieņemtie pasākumi, kāpēc mācības notiek attālināti, kādēļ nevar apmeklēt ārpusskolas nodarbības. Rosiniet bērnu uzdot jebkādus jautājumus, ja jūtat, ka viņš ir satraukts. Kontrolējiet tēmas un vārdus, kādus lietojiet, kad par notiekošo runājiet ar citiem pieaugušajiem, jo bērni bieži nespēj atšķirt kas ir realitāte un kas ir pieņēmumi – tas var ieviest bailes jau tā trauslajā emociju virpulī. Vērsiet uzmanību vai bērnam nav mainījusies uzvedība – palicis ļoti pasīvs, kā nekad agrāk noslēdzies sevī, atsakās ēst, vai pat mēģina nodarīt sev pāri. Svarīgi ir laikus pamanīt un risināt, ja šāda situācija ir radusies. Esiet bērna atbalsts un mierinājums jebkurā situācijā.

Sagatavoja skolas psiholoģe D. Giela Tālrunis 29570896